O autorce projektu Zdraví v nás

myšlení - pohyb - strava

Výživa

Již mnoho let jsem okolnostmi směrována k poznání, že naše strava má velký vliv na naše zdraví. A to mnohem větší vliv, než jsme často ochotni si připustit. Posledním a největším impulsem k tomuto poznání mi byly mé dvě děti (dceři je 18 let a synovi 15). Obě měly téměř od narození atopický ekzém a mladší syn, ač plně kojený, navíc trpěl úpornými kolikami.

Jelikož se ekzém vyskytl v naší rodině již minulosti, věděla jsem, že se jedná o záležitost dlouhodobou, u které klasická medicína neodstraňuje příčinu, ale jen potlačuje příznaky, čímž se problém odsouvá do budoucna a zároveň bohužel roste. Pro tehdy asi roční dceru jsme napřed hledali toho nejlepšího dermatologa v Praze, což se nám asi nakonec povedlo (bohužel je dnes již na zaslouženém odpočinku). Pan doktor Kantner byl schopen vidět projevy lidského těla v souvislostech a vedl mne k tomu, abych sledovala, co dcera jí a zda to má na stav její kůže nějaký vliv. Ekzém se však choval dost nevyzpytatelně. Ve velkém množství potravin bylo opravdu těžké zjistit ty problematické, takže jsme nakonec nepohrdli ani různými mastičkami (naštěstí bez kortikoidů).

Po několika neúspěšných pokusech dceru ekzému zbavit obvyklou cestou jsem narazila na informaci o syrové stravě (v té době jsem již čekala syna). Nejprve jsem se trochu zalekla takto extrémního přístupu. Synovy koliky brzy po narození mi však posloužily jako motivace. Čerstvě narozené a plně kojené miminko těžko mohlo mít bolavé bříško z něčeho jiného než z mateřského mléka, zvlášť když jeho maminka měla podobné zažívací potíže skoro po čemkoli, co snědla. Navíc se velmi brzy objevil i ekzém. Bylo mi jasné, že pokud mu chci pomoci, tak se sebou musím něco udělat a detoxikační kúra a syrová strava mě v tuto chvíli přesvědčily.

Výsledek byl ohromující. Když se pro něco nadchnu, obvykle čekám, že se to povede, ale na rozdíl od mých předchozích drobných pokusů s výživou, které se na našem zdraví nijak zvlášť nepoznaly, měla syrová strava okamžité účinky. Synovy koliky zmizely již během třídenní očistné kúry, kterou jsem se rozhodla začít. (Bylo mu 6 týdnů a tyhle koliky obvykle trvají minimálně do 3 měsíců, ale spíš déle. Zvlášť matky synů to jistě potvrdí.) Oběma dětem pak pomalu mizel i ekzém. Postupná změna stravy u mě i dětí trvala asi 9 měsíců a po dalších zhruba 4 měsících bylo po ekzému. Sebe jsem zbavila kromě zažívacích potíží také bolestí hlavy, chronické únavy, alergie na pyl a prach a dalších neduhů. Děti krom toho přestaly být náchylné k běžným chorobám virového i bakteriálního původu i k různým střevním infekcím, které zejména dceru dříve trápily.

Zkušenost mnohých říká, že stejným způsobem se dá řešit spousta dalších i medicínsky obtížně léčitelných nebo "nevyléčitelných" chorob jako je cukrovka I. i II. typu, rakovina, astma, roztroušená skleróza... Obzvlášť, přidáme-li ke zdravé výživě i zdravý životní styl. Tento životní styl ("Tři složky našeho zdraví") pak ve stručnosti zahrnuje také pozitivní pohled na život a kvalitní aktivní i pasivní odpočinek.

Chcete-li pracovat na svém skutečném uzdravování a jste-li ochotni změnit svůj životní styl a způsob stravování a hledáte-li pomoc na své cestě ke zdraví, můžete se na mě obrátit - ráda Vám budu nápomocna.

Přeji Vám na Vaší cestě hodně štěstí, radosti a lásky,

Hana Zapletalová

•Rozhovory s autorkou projektu Zdraví v nás najdete na:

https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2993113 - rozhovor s BioLenkou,

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/214562220600017/ a https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/214562220600042 - v Sama Doma

a na Cestách k sobě: https://cestyksobe.cz/hana-zapletalova-pri-zive-strave-hrave-a-zdrave-povidani-s-hankou-zapletalovou/7375#

Více zde a zatím ještě i na původních stránkách: https://www.zdravivnas.cz/vyziva-poradenstvi/

Jóga

  • Jóga mě bavila už asi od 17 let a vždycky jsem milovala i lyže - sjezdovky i běžky, jezdila na vodu a chodila po horách. Později jsem začala cvičit power jógu, občas na balónech i v posilovně, což mi vše i v době těhotenství dělalo báječně dobře. Příklad si ze mě ale v tomhle směru pro jistotu neberte 😊.
  • R. 2011 jsem si udělala instruktorský kurz Body and Mind u Českého svazu aerobiku a fitness FISAF a začala vést lekce power jógy.
  • Postupně jsem si přidala aprobaci těhotenské jógy a hathajógy, vyzkoušela jsem si hormonální jógu a začala vést lekce jógy pro seniory (od r. 2017).
  • Nejvíc mě však zaujala rolfjóga a další rolfcvičení, která jsou ideální skutečně pro všechny věkové i výkonnostní kategorie a jejichž principy lze začlenit do každého sportu i do běžného života. Po ca 5 letech studia a postupného nabývání zkušeností jsem v roce 2020 získala certifikát instruktora rolfcvičení a moc mě těší, že teď mohu radost z pohybu ještě lépe předávat dál. Více o rolfjóze: www.navodnatelo.cz