Výživa

Strava, kterou pro nás příroda plánovala

Pomozme svému tělu, aby si dokázalo pomoci samo

Naše zdraví má tři základní kameny. Důležité jsou všechny. Kterým stavbu zahájíme, je na nás:

MYŠLENÍ
Máme rádi sami sebe (i druhé)?
Přijímáme sebe i druhé včetně chyb?
Dokážeme se radovat z toho, co prožíváme?

Nacházíme v životě seberealizaci?  

FYZICKÁ AKTIVITA
- Aktivní i pasivní odpočinek
Najdeme si čas na pohyb (ideálně na čerstvém vzduchu)?
Věnujeme se svým zálibám?
Spíme dostatečně?
STRAVA
Vše co jíme,
pijeme,
dýcháme,
nanášíme na kůži


To vše nechť je nám potravou i nástrojem čištění.

Osobní poradenství

Při osobních konzultacích se můžeme dotknout např. následujících otázek:

 • Prospívá mi to, co jím?
 • Které potraviny jsou prospěšné konkrétně pro mne?
 • Chybí něco v mém současném jídelníčku?
 • Čím mohou být způsobeny mé současné zdravotní obtíže (únava, bolesti hlavy, zažívací potíže akutní i chronická kožní či respirační onemocnění - angíny, alergie, ekzémy, astma, rýmy... - ale i autoimunitní onemocnění, diabetes zejm. II. typu, rakovina...?
 • Co mohu dělat, aby se můj zdravotní stav začal zlepšovat?
 • Je vhodné konzumovat potravinové doplňky, případně které a za jakých okolností?
 • Výživa pro děti, těhotné, kojící, seniory, rekonvalescenty...
 • Hubnutí či přibírání na váze je rovněž tématem zdravotním a po odstranění hlubších příčin váha obvykle sama směřuje k osobnímu ideálu. Srovnání hmotnosti tedy berme jako příznivý vedlejší efekt přicházejícího zdraví.
 • Není nutné kvůli nápravě současných obtíží vždy hned přestoupit na živou stravu. Mnohdy stačí mnohem menší avšak pro tělo podstatné změny, aby se zdravotní stav začal zlepšovat. Jestli pak pokročit dále, rozhoduje každý sám.

Cena:

1 h konzultace: 600,- Kč

(Cenu pro seniory a děti stanovíme dohodou.)

vytvoření týdenního jídelníčku na míru: 1800,- Kč

Jídelníček bude zohledňovat:

 • Váš osobní metabolický typ
 • Orgánové hodiny, příp. roční období
 • Devítidenní cyklus (v různé dny se jednotlivé potraviny tráví s větší či menší snadností)
 • Chuťové preference
 • Zdravotní stav, alergie...
 • Vaše profesní a sportovní vytížení
 • Vybavenost Vaší kuchyně
 • Další Vaše individuální požadavky, na kterých se dohodneme

Místo:

 • Praha 5 - Lipence
 • V rámci Prahy mohu přijet za Vámi
 • I mimo Prahu - je však třeba počítat s úhradou cestovních nákladů

Konzultace přes telefon e-mail nebo Skype:

Vždy dávám přednost osobní konzultaci před jakoukoli jinou. Někdy však může být složité dostavit se osobně ať už kvůli vzdálenosti, ze zdravotních důvodů apod. Proto jsou zde i další možnosti.

Cena zůstává jako u osobního setkání 600,- Kč/h

Základní konzultace obvykle trvá 2 h, často i 3 h. Pro určení zálohy je brán čas 2 h, tedy 1200,- Kč. Před konzultací je třeba uhradit zálohu na účet č. 0195647196/0300.

E-mailová konzultace je standardně za 1200,- Kč/h

 • Čas, o který telefonická nebo Skype konzultace přesáhne 2 h, se doplácí dodatečně.
 • Pokud byla konzultace kratší než 2 h, zbytek peněz bude zaslán zpět na Váš účet.
 • Lze dohodnout i hodinovou konzultaci. V takovém případě zaplatíte 600,- Kč a pohlídáme čas.

Po přijetí zálohy na účet se s Vámi spojím telefonicky nebo e-mailem a dohodneme si datum a čas konzultace, kdy mne budete kontaktovat a já budu připravena na telefonu nebo Skype.

V ceně konzultace je i následná drobná pomoc po telefonu nebo e-mailu, pokud budete potřebovat se ještě na něco doptat, vyskytne se nějaká nejasnost apod.

Objednání:

Prostřednictvím kontaktního formuláře

nebo e-mailem: hzcm@volny.cz

nebo telefonicky: 603 404 111

Při objednání mi, prosím, sdělte Vaše datum, čas a místo narození (nebo stejné údaje o dítěti, kterého se bude konzultace týkat).

Stručné sdělení žádaného tématu již při objednání může následně ušetřit čas potřebný k samotné konzultaci.

Přednášky, semináře, workshopy

Každý jsme jiný. Berme na to ohled. Jak se lišíme zvenčí - na první pohled i svými projevy, lišíme se také uvnitř. Proto jeden např. miluje ovoce a je mu po něm báječně, druhému však totéž vyhovovat nemusí. A stejně je to s masem, sacharidy, tuky a možná i s některými druhy zeleniny. Přesto existují principy užitečné všem. A také se dá zjistit, v čem se liší jeden každý z nás.

Těším se na vás, na povídání s vámi, na vaše dotazy.

Vaše registrace je platná po připsání zálohy 300,- Kč nebo celé částky na účet č. 195647196/0300. Do poznámky k platbě, prosím, uveďte své jméno a datum konání semináře. Doplatek 200,- Kč pošlete, prosím, nejpozději do 5. 11. 2021

V případě, že by se přednáška např. z důvodu nenaplnění či vládních omezení nekonala, Vám bude platba vrácena zpět na Váš účet.

Obrázky z minulých akcí

WS v Praze - léto 2019 - svačinka
WS v Praze - léto 2019 - svačinka

Přednáška, workshop... může být i ve Vaší firmě, ve fit studiu, u Vás doma pro rodinu, skupinu přátel...

Podmínky můžeme dohodnout zde.

WS v Praze - léto 2019
WS v Praze - léto 2019
WS s vůní Adventu 2016
WS s vůní Adventu 2016
WS podzim 2019 - večeře
WS podzim 2019 - večeře
WS podzim 2018 - oběd - hruškové kapsičky plněné povidly
WS podzim 2018 - oběd - hruškové kapsičky plněné povidly

Lidské tělo, tak jako tělo každého živočicha, má obrovskou samo-uzdravovací schopnost.

Řízneme se do prstu a už přichází na pomoc krevní destičky a bílé krvinky a vzápětí se začíná poškozená tkáň scelovat. Tvoří se nové buňky, poškozené jsou rozebrány. Odpad je vyloučen, co je ještě k užitku, je v těle recyklováno. Obdobné mechanizmy má tělo pro vyřešení chřipky nebo angíny, k zahojení zlomeniny atd. Jak je ale možné, že to ne vždy ideálně funguje?

Podívejme se mezi ostatní živočichy. Volně žijící zvířata nebývají často nemocná. Jedí, co pro ně příroda plánovala, nevymýšlí si a nehledají sladkosti ani nejnovější formuli super granulí. Jejich strava je čerstvá (resp. není tepelně upravena - nikdo jim nevaří). Mají dostatek přirozeného pohybu na čerstvém vzduchu. Také si nezpůsobují zbytečný stres. Když přijde nebezpečí, vyplavené stresové hormony se vybijí útěkem nebo v boji. Pak stres pomine a následuje opět klid.

Jak jsou na tom ale zvířata žijící v zajetí? (Zaměřme se raději na domácí mazlíčky, než na zvířata užitková, u kterých bychom se možná dobrali ještě mnohem horších zjištění, než při pozorování nás lidí.) Máme-li doma např. psa nebo kočku, můžeme často sledovat podobný zdravotní vývoj jako u lidí. V mládí jsou zvířátka relativně zdravá a čiperná, s věkem však přibývá neduhů takřka lidských. Ano, některé nemoci mohou být zapříčiněny i přešlechtěním (pokud vím, u psů se jedná např. o potíže s klouby). Proč však zvířata žijící spolu s lidmi musí trpět tolika lidskými chorobami včetně zánětů spojivek, obezity, cukrovky a rakoviny?

Řekla bych, že, stejně jako u člověka, bude příčinou celkový životní styl. Většinou je to méně pohybu a pobytu venku, občas i stres a umělá strava.

Ale nechme zvířata zvířaty a zaměřme se raději na nás, lidi. Co takhle udělat pokus? Co kdybychom sami sebe obrazně (či skutečně) vyhodili "na mráz". Klidně stačí na týden nebo dva, ať nám k tomu stačí dovolená. Zabalme si jen to nejnutnější, spacák a raději i stan. A pro začátek zvolme raději teplejší roční období, ale nemusí být zrovna slunečno. Déšť a chladno nás většinou utuží. Hlavně buďme venku a choďme. A můžeme se i jinak hýbat (přiměřeně fyzickým schopnostem a kondici). A jezme co nejpřirozenější stravu. Zeleninu, ovoce, stravu co nejméně zpracovanou. Pokud chceme vařit, tak ze skutečných surovin. Žádné polotovary nebo instantní jídla. A užívejme si to. Jděme tam, kam jsme se už dávno chtěli podívat. Radujme se z každé maličkosti... Pak se nechme překvapit, co se bude dít...

Pokud tělo přestaneme brzdit v jeho sebe-obnovovacích schopnostech, vrátíme ho do co nejpůvodnějších podmínek, často se dějí zázraky.

Vyjet do přírody může většina z nás jen občas. Je to sice škoda, ale není to absolutně nezbytné. I do běžného života se většinou dá začlenit nějaký díl pohybu a pobytu venku a zdravá výživa. Jen si často nejsme úplně jisti, co to ta zdravá výživa je, resp. jaká je ta správná právě pro mne, jaký pohyb je ten vhodný, kolik ho má být...

Ráda Vám budu na Vaší cestě průvodcem.